Kontakt z projektantem możemy nawiązać już podczas wybierania działki ponieważ, rodzaj i charakter działki ma duży wpływ na sposób jej zagospodarowania. Od tego może zależeć wygląd domu, jego wielkość, wysokość, kształt dachu itp. Współpracę z architektem możemy też zacząć na etapie przygotowywania wniosku o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania działki – już wtedy może powstać wstępna koncepcja naszego domu. Jeśli mamy już działkę, a także decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu oraz mapę do celów projektowych – zlecamy wykonanie projektu.
Szukamy i wybieramy architekta
Samodzielnie projektować, (czyli wykonywać funkcje techniczne w budownictwie) może tylko architekt z uprawnieniami budowlanymi do projektowania (do uprawnień, oprócz dyplomu i praktyki w zawodzie, niezbędny jest zdany egzamin państwowy). Jeżeli projekt zlecimy architektowi bez uprawnień (często nawet studenci podejmują się projektowania domków jednorodzinnych), musimy mieć świadomość, że to nie on podpisze się pod projektem, lecz jego uprawniony kolega np,. z którym współpracuje w tym samym zespole.
Adresy architektów można znaleźć w książce telefonicznej, w katalogach domków jednorodzinnych oraz w informatorach branżowych (często informują o projektach wykonywanych przez różne pracownie). Projektanta możemy również szukać poprzez oddziały Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) albo popytać wśród znajomych, którzy budowali dom. Źródłem informacji są także firmy wykonawcze, agencje nieruchomości, wystawy budownictwa, wydziały architektury w gminach, tablice informacyjne budów, ogłoszenia i reklamy prasowe, a wreszcie redakcje pism.
Mając już rozeznanie i listę architektów, warto spotkać się z kilkoma z nich. Nie spieszmy się z podejmowaniem decyzji, gdyż wybór architekta może mieć duży wpływ na charakter domu i styl naszej współpracy z projektantem.
Na spotkaniu architekt powinien zaprezentować swój dorobek – pokazać dotychczasowe projekty i zdjęcia domów już zrealizowanych. Jeśli ma się czym pochwalić, na pewno chętnie to uczyni.
Powinniśmy znaleźć architekta, którego projekty będą najbliższe naszym wyobrażeniom o własnym domu. Dobrze jest wziąć na spotkanie zdjęcia domów i wnętrz, które nam się podobają: pomoże to nam wyjaśnić, o jakim domu marzymy.
Porozmawiajmy również o terminach – projektant powinien określić, kiedy może rozpocząć pracę i ile czasu będzie potrzebował na opracowanie projektu. Czasami okazuje się, że terminy proponowane przez niego będą dla nas zbyt odległe. Praca nad projektem trwa zwykle kilka miesięcy – jest to czas potrzebny na pracę twórczą architekta (stworzenie koncepcji domu i opracowanie jej w postaci projektu budowlanego), na spotkania, w czasie, których będziemy mogli obejrzeć i omówić propozycje projektowe na różnych etapach powstawania projektu, wreszcie na skompletowanie dokumentów, które muszą się znaleźć w projekcie budowlanym.
Po uzgodnieniu terminów ustalamy wielkość domu (powinna wynikać z naszych potrzeb i jednocześnie uwzględniać nasze możliwości finansowe), honorarium projektanta i zakres prac wykonywanych w ramach honorarium. Te dane będą zawarte w umowie.
Budowa domu kosztuje bardzo dużo. Wydatek na projekt jest również niebagatelny, nie powinniśmy jednak wybierać architekta tylko na podstawie honorarium. Takie oszczędności nie zawsze się opłacają, bo tylko dobrze opracowany projekt gwarantuje niskie koszty budowy domu i jego wieloletniej eksploatacji.
Zanim szczegółowo omówimy treść umowy z architektem, zapoznajmy się z kolejnymi etapami pracy nad projektem. Lepiej zrozumiemy wtedy opis poszczególnych punktów umowy.
Program
Architekt ustala z nami (przyszłymi użytkownikami domu), jakie będą nam pomieszczenia (w tym gospodarcze), ich liczbę (np. ile sypialni, łazienek), orientacyjną powierzchnię, a także relacje między nimi (np. pokój dzienny połączony z jadalnią i kuchnią, łazienka i garderoba dostępne z holu lub bezpośrednio z sypialni). Powinniśmy również określić inne nasze potrzeby i oczekiwania – np. czy chcemy mieć tarasy i przy których pomieszczeniach, jak duży ma być garaż (na jeden czy na dwa samochody).
Warto dobrze się przygotować do spotkania, na którym będziemy ustalać program domu – powinniśmy wcześniej uzgodnić w gronie rodzinnym swoje potrzeby.
Koncepcja
Architekt przygotowuje koncepcję domu zgodnie z naszymi oczekiwaniami oraz warunkami zabudowy i zagospodarowania terenu. Prezentuje ją w formie planów, elewacji i szkiców perspektywicznych, niekiedy nawet makiet roboczych. Na tym etapie projektowania warto w wyniku dyskusji i wspólnych ustaleń wprowadzić ostatnie korekty do programu.
Zrozumienie rysunków ułatwią nam wizualizacje komputerowe, dzięki którym jak na zdjęciach możemy obejrzeć dom ze wszystkich stron, a także jego wnętrze. Pamiętajmy jednak, że sporządzenie wizualizacji jest czasochłonne i wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Uzgodnijmy z architektem, czy w cenę projektu jest wliczony również taki rodzaj prezentacji.
Ta faza projektowania może trwać od jednego do kilku miesięcy.
Projekt budowlany
Po zaakceptowaniu przez nas koncepcji projektant sporządza projekt budowlany. Praca ta trwa około dwóch miesięcy i zwykle dzieli się na następujące etapy:
AT STUDIO PROJEKT Sp. z o.o.
ul. Morska 7 (DH ATLAS)
08-110 Siedlce
Pracownia czynna:
pn. - pt.:. 9:00 - 17:00
sobota: 9:00 - 12:00